Žiadosť o zamestnanie - záľubyNiekto by si povedal, však sú to len detaily. Často ale vypovedajú o vašej osobnosti. Predovšetkým pri pozíciách, ktoré nemajú špecifické nároky na schopnosti a prax. Hlavne absolventi a neskúsení pracujúci by mali klásť na toto dôraz.


Záľuby:
Každý človek má viacero záľub. Väčšinou tie najvšeobecnejšie sú aj tie najhoršie. Vo veľkom množstve sa uvádza šport. To je dosť zlý príklad. Nikto nevie o aký šport ide. Prečo to tam napísal? Lebo tam nemal čo napísať, alebo nemá doma čo robiť tak sleduje televíziu? Radšej to konkretizujte. Napríklad ak sa hlásite na fyzicky náročnú prácu, môžete uviesť váš koníček ako napríklad posilňovanie. Personalista si hneď povie: „Výborne, fyzicky zdatného potrebujeme“. Ďalší zlý príklad je hudba. Ak nehráte v hudobnej skupine, radšej napíšte inú záľubu. Výborné príklady sú aktívne záujmy z ktorých možno vyčítať, že ide o záľubu a nie „váľanie šuniek“.


Vlastnosti:
Ide v celku o subjektívnu záležitosť. Každý človek je iný a každý má viac pozitívnych vlastností. Nekopírujte ich vždy. Zvážte, či práve takéhoto človeka hľadajú. Niekto si povie, že komunikatívnosť a asertivita sú dobré príklady. Áno sú, ak sa hlásite ako predajca, obchodník alebo sprievodca. Ak chcete pracovať v administratíve, nepíšte to tam. Vtedy je lepšie uviesť napríklad dôslednosť alebo zodpovednosť. Pri „papierovačkách“ hádam nechce nikto unudiť krajného extroverta. V každom prípade by mali byť pravdivé. Je možné ich mierne prikrášliť, ale skutočne iba mierne, pretože klamať sa pri výberových pohovoroch neoplatí.